RSS
piątek, 18 czerwca 2010
Ile kosztuje godzina twojej pracy?

Jednym z dobrych sposobów utrzymania motywacji do ograniczania wydatków jest dokonanie przeliczenia cen na godziny naszej pracy. Wszak – o ile nie jesteśmy jakimiś absolutnymi szczęściarzami – naszych pieniędzy nie podnosimy z ziemi, nie wygraliśmy w totolotka i nie odziedziczyliśmy po wujku z Ameryki. Nasze pieniądze to nasz czas, nasz wysiłek, nasze nerwy które to wymieniamy na pieniądze za pomocą pracy zarobkowej.

Przed pochopnym wydawaniem pieniędzy może, więc chronić świadomość ile czasu kosztuje zarobienie danej kwoty pieniędzy. Wypasiony telewizor będzie znacznie mniej atrakcyjny, jeżeli spojrzymy na niego jak na 100 godzin, które musieliśmy spędzić w pracy.

Jednocześnie świadomość ile kosztuje godzina naszej pracy pozwoli na racjonalną ocenę oszczędności. Czy na przykład warto przez godzinę męczyć się z myciem samochodu, skoro po drodze z pracy mamy myjnię za 15PLN, a godzina naszej pracy kosztuje 50PLN. Tu jednak nie ma prostego przelicznika, bo nie jest tak, że automatycznie tą godzinę zaoszczędzoną na myciu samochodu będziemy w stanie przepracować za wzmiankowaną kwotę. A więc czasem warto coś zrobić samemu zamiast za to płacić, mimo że oszczędzać będziemy zdecydowanie poniżej naszej stawki godzinowej. Duże znaczenie ma też subiektywna ocena czy daną czynność lubimy, czy może wręcz przeciwnie. Niemniej taki punkt odniesienia zawsze się przyda żeby realnie ocenić czy dana oszczędność jest naprawdę warta swoich pieniędzy.

A jak dokładnie obliczyć koszt godziny naszej pracy? Bardzo prosto. Najpierw od naszej płacy netto odejmujemy wszystkie koszty bezpośrednio związane z pracą – czyli takie których nie ponosilibyśmy, gdybyśmy nie pracowali. Dojazdy, ubranie, ew. przekąski w pracy. A następnie dzielimy przez średnią ilość godzin w miesiącu poświęcaną na pracę. Miesiąc miesiącowi nierówny, etatowi muszą przyjąć jakieś zaokrąglenie – ja na mój prywatny użytek przyjąłem 168 godzin pracy w miesiącu. Pamiętajmy, że do czasu poświęcanego na pracę nie wchodzi tylko czas pracy ale również dojazdy plus ewentualna praca czy też doszkalanie w domu.

Przykład: Jarosław Pracujący zarabia na rękę 4 tys. złotych.

Koszty związane z pracą to ok. 200 PLN za benzynę (i tak miałby samochód więc nie wliczamy kosztów takich jak np. jego ubezpieczenie). Do pracy musi chodzić ubrany w garnitur, koszulę i krawat. Rocznie zużywa jeden garnitur i z dwie koszule, łączny koszt nie więcej niż 800 PLN (kupuje tanie garnitury stąd się tak szybko zużywają).  A więc do miesięcznych kosztów dorzucamy 70PLN. Je kanapki przyniesione z domu więc nie ma dodatkowych kosztów na kupowanie przekąsek. Łączne koszty związane z pracą to ok. 270 PLN miesięcznie, a więc z zarobku na czysto zostaje mu 3730 złotych.

Pan Jarosław pracuje teoretycznie osiem godzin dziennie, więc bierzemy 168 godzin na miesiąc. Do tego czasami zdarza mu się zostać dłużej w pracy godzinę-dwie, jednak nie częściej niż raz – dwa razy w tygodniu. Zaokrąglamy to do 6 godzin w miesiącu. Nie bierze nigdy pracy do domu i nie musi się doszkalać. Dojazd zajmuje mu pół godziny w jedną stronę, czyli godzinę dziennie, czyli średnio 20 godzin w miesiącu.  A więc średnio miesięcznie na pracę zawodową poświęca 194 godziny.

Dzieląc ten zarobek przez ilość godzin przeznaczanych na pracę otrzymujemy wynik ok. 19 złotych. Tyle kosztuje godzina pracy pana Jarosława. A więc jeżeli będzie chciał sobie kupić nowy telewizor za 3 tyś., kosztować go on będzie ok. 158 godzin pracy. Zaś na wieczór w kinie (bilety + przekąski dla dwojga 70PLN) pracować musi 3,5 godziny.

Miłej zabawy w obliczenia ile jest warta godzina waszej pracy.