RSS
poniedziałek, 21 września 2009
Na co wydać niespodziewaną kasę?

Żeglując po polskiej blogosferze personal finance (w najbliższym czasie powinny po prawej pojawić się nowe linki). Natrafiłem na wpis o tym co by autor (blogu Finanse domowe - patrz linki po prawej) zrobił gdyby wygrał 1tys. 10tys. lub 1 milion złotych. Fajny pomysł, dla mnie takie rozważania to ulubiona umysłowa rozrywka gdy nie można nic czytać (np. na fotelu u dentysty).

A więc jakbym rozdysponował:

1 tys.

kupiłbym nowy aparat fotograficzny (tak przy okazji - cele oszczędzania, które sobie wyznaczyłem na ten rok zrealizowałem w sierpniu więc teraz jestem na etapie realizacji kilku poważniejszych zakupów)

10tys.

2,5 tys. - zakup telewizora do sypialni

2 tys. - wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

1,3tys - zawiększenie funduszu awaryjnego

1 tys - fundusz emerytalny

1 tys. - opłaty za studia żony

1 tys. - zakup nowego aparatu fotograficznego

1 tys. - zakup nowych opon do samochodu

200 - randka z żoną

MILION

250 tys. - fundusz emerytalny (rozważyłbym jego zainwestowanie w znacznej części nieruchomość w postaci działeczki w atrakcyjnym turystycznie miejscu zabudowanej domkiem letniskowym czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym)

200 tys. - przyszłość dzieci

160 tys. - całkowita spłata kredytu hipotecznego

80 tys. - fundusz mojego hobby czyli działalności politycznej

80 tys. - fundusz hobbystyczny żony

50 tys. - fundusz przyszłej wymiany samochodów

50 tys. - jakiś cel społecznie użyteczny (choć pewnie nie zawiązany z klasyczną dobroczynnością, tylko raczej z bardzo u nas niedocenianą obywatelskością, krzewieniem idei itp.)

40 tys. - bieżące zakupy (m. in. drugi samochód, nowa pralka, nowy aparat fotograficzny, nowy laptop, telewizor do sypialni, nowe opony do samochodu, dysk USB)

30 tys. - fundusz wakacyjno-podróżniczy

25 tys. - zwiększenie funduszu awaryjnego

15 tys. - studia żony

15 tys. - prezenty dla rodziny

5 tys. - odjechany weekend w jakimś europejskim mieście, (samolot, dobry hotel itp.) dla uczczenia wygranej/spadku

 Tak, lubię sobie pomarzyć. A wy na co wydalibyście taką kasę? 

15:07, marcinhorala
Link Komentarze (4) »
sobota, 19 września 2009
Jak kupić samochód?

Oczywiście  najlepiej nie kupować. Czasem jednak kupić musimy albo po prostu chcemy. Jak więc kupić samochód w sposób rozsądny finansowo?

Jeżeli mamy już samochód to znów – najrozsądniejszy sposób kupna to nie kupowanie w ogóle. Samochód to przedmiot użytkowy służący do przemieszczania nas, naszej rodziny i naszych bagaży z punktu A do punktu B. Jeżeli wszystkie nadmienione wyżej osoby i bagaże się do niego mieszczą – i zachował on kluczową zdolność do przemieszczania – to czego chcieć więcej? Zwłaszcza jeżeli to więcej to głównie subiektywne wrażenia i protezy poczucia własnej wartości – efekt gilania nas po mózgu przez speców od marketingu.

No ale z tego czy z innego powodu zdecydowaliśmy – kupujemy. W takim wypadku najważniejsze żeby kupić samochód, na który nas stać. Jeżeli do zakupu konieczny jest kredyt oczywista to oznaka, że na samochód nas nie stać, lepiej kupić tańszy albo wziąć na wstrzymanie i jeszcze pooszczędzać.

Bez względu na to, na co nas stać zdecydowanie odradzam kupno samochodów fabrycznie nowych z salonu. Samochód najwięcej proporcjonalnie traci przez pierwsze 3-5 lat eksploatacji, często ponad połowę wartości. Dlaczego to mają być nasze straty? Już przez sam fakt wyjechania z salonu z fabrycznie nowego staje się używanym i wyraźnie tańszym. Znów – po co ponosić te straty, niech poniesie je kto inny za nas.

Prywatnie przychylam się do takiej właśnie opcji – zakup 3-5 letniego samochodu z niskim przebiegiem, w bardzo dobrym stanie, z pewnego źródła. O ile oczywiście nas na to stać bez podpierania się kredytem. Taki samochód stracił już pewnie około połowy swojej wartości – a przy starannej eksploatacji posłuży jeszcze dziesięć lat i więcej.

Aby zminimalizować potencjalne kłopoty wynikające z zakupu  auta z drugiej ręki (pochodzenie z przestępstwa, ukryte usterki) konieczne jest właśnie to pewne źródło. A więc w pierwszym rzędzie od rodziny lub znajomych, w drugim od dealera, w trzecim z renomowanego – ale naprawdę renomowanego – auto-komisu. W drugim i trzecim przypadku niewątpliwie trochę przepłacimy w stosunku do rynkowej średniej. Biorąc pod uwagę możliwe potencjalne kłopoty i koszty związane z samochodem z niepewnego źródła, to chyba warto. Raczej też lepiej kupić auto z polskiego salonu, bo wówczas można łatwo i pewnie zweryfikować faktyczny przebieg i historię auta.

Szczególnie dobrym, a nie docenianym, źródłem zakupu samochodu jest rodzina i znajomi. Bliscy znajomi, dodajmy. Po prostu wówczas mamy całkowitą pewność że samochód nie jest kradziony, odwinięty ze słupa itp. – i znamy jego historię, problemy z eksploatacją itp. Oczywiście o ile członek rodziny czy znajomy opowiadał o swoim samochodzie na długo zanim zdecydował się go sprzedać. Możemy wówczas założyć że opowiadał szczerze (mało kto jest tak perfidny żeby świadomie fałszować swoje opinie o samochodzie na wszelki wypadek bo może za parę lat będzie go sprzedawał komuś ze swojego otoczenia). Jeżeli akurat nikt z otoczenia nie sprzedaje samochodu, może warto wyjść samemu z propozycją w rodzaju „może chciałbyś sprzedać swój samochód? Chętnie go kupię za x złotych”. Albo chociaż go sobie „zaklepać”, poprosić, żeby jak będzie sprzedawał dał nam znać. Są osoby zafiksowane na kupowaniu nowych samochodów i dość częstym ich zmienianiu. Jeżeli przy tym taka osoba w miarę o swoje samochody dba, może stać się dla nas stałym źródłem zakupów na lata.

Kupując samochód powinniśmy cały czas powtarzać sobie jak mantrę: to jest urządzenie do przemieszczania mnie z punktu A do punktu B. Nie ma potrzeby żeby ze mną przemieszczały się metry szcześcienne powietrza (więc jeżeli tylko sytuacja rodzinna pozwala im mniejszy samochód tym lepszy), normalne ucho nigdy nie wyczuje czy ma dziesięć głośników czy cztery (no chyba że ktoś cierpi na zaawansowaną audiofilię) kręcenie korbką u drzwi jest mniej przyjemne od wciskania guzika – ale czy to drugie naprawdę warte jest X pieniędzy i tak dalej.

Celować powinniśmy w samochody tanie, przede wszystkim tanie w eksploatacji a więc rzadko psujące się, popularne (szeroka dostępność części zamiennych i duży wybór mechaników znających się na naprawie), mało palące. Która marka spełnia te kryteria to już temat dla znawców motoryzacji, do których się nie zaliczam, w przeciwieństwie do (we własnym mniemaniu) milionów rodaków. Mających też milion rozbieżnych opinii. Ja osobiście jestem też umiarkowanym zwolennikiem zagazowania auta – ale tu też opinie są zróżnicowane.

PS. Jeżeli mogę troszkę jednak sobie pobawić się w wujka dobrą radę na temat wyboru marki i modelu to tylko na podstawie osobistych doświadczeń. A radę mam jedną: nie warto kupować Volkswagenów. Są to jak sama nazwa wskazuje auta dla ludu tymczasem nie wiedzieć czemu w Polsce są traktowane (i widać to również po cenach) jako o „oczko” lepsze od bezpośrednich konkurentów. To chyba wpływ komuny w której jak już się zdarzyło komuś zaznajomić z zachodnią motoryzacją, to najczęściej tą zza zachodniej granicy (a właściwie dwóch). W porównaniu z samochodopodobnymi wyrobami PRL-u każdy zachodni samochód był szczytem komfortu i bezawaryjności – a dla szerokich mas najczęstszą egzemplifikacją „zachodniego samochodu” był golf, względnie pasek. W efekcie do dziś auta te cieszą się – według moich doświadczeń niezasłużoną – estymą. Osobiście mam mieszaną przyjemność od dwóch lat z golfem „czwórką” i ani komfortem ani bezawaryjnością nie odbiega na plus, a czasem odbiega na minus, od podobnym wiekiem innych aut kompaktowych z którymi mogłem się w miarę blisko zapoznać. Co najmniej Nissan Almera i Toyota Corolla są moim skromnym zdaniem zdecydowanie lepszym wyborem. A co najmniej nie gorszym. Jeżeli nie widać różnicy – to po co przepłacać? Choć to oczywiście tylko moje subiektywne zdanie oparte na kontaktach z pojedynczymi egzemplarzami.

08:06, marcinhorala
Link Komentarze (8) »
poniedziałek, 14 września 2009
Wiedza nie boli

Wiedza nie boli, ale zdecydowanie w życiu pomaga. Ta generalna zasada ma również zastosowanie do finansów osobistych.

Po pierwsze w wymiarze ogólnym im więcej wiemy o finansach osobistych tym lepiej. Warto więc czytać gospodarcze strony w gazetach, czytać blogi takie jak ten, wreszcie książki o finansach osobistych jak się jakaś trafi.

Po drugie – przy zastrzeżeniu z poprzedniego wpisu – jedną z najlepszych inwestycji jest inwestycja w siebie, w zdobywanie wiedzy i umiejętności które z czasem będzie można wykorzystać do zarabiania pieniędzy.

Jest jednak jeszcze jedna ważna okoliczność, w której pęd do wiedzy staje się bardzo przydatnym nawykiem: zawieranie umów, podpisywanie dokumentów itp. Zdecydowanie dobrze wyrobić sobie nawyk czytania od deski do deski ze zrozumieniem wszystkiego pod czym się podpisujemy. Jeżeli w banku stoi za nami rozzłoszczona kolejka to szybciej zrezygnujmy z transakcji, poprośmy o kopię dokumentów do spokojnego przeczytania w domu.

Ta zasada odnosi się z resztą nie tylko do spraw związanych z finansami osobistymi, ale do wszelkich spraw formalno-urzędowych w życiu. Jeżeli ktoś chce od nas naszego podpisu musi się pogodzić z tym, że musimy wszystko, pod czym się podpisujemy, przeczytać a następnie dopytać o sprawy budzące nasze wątpliwości.

Wiem że to co piszę wyżej to banał, ale to jedna z takich zasad o której wszyscy wiedzą i uważają za słuszną – co najmniej raz w życiu każdy się do niej nie zastosował. Ja też podpisałem w życiu kilka ważnych umów/dokumentów bez czytania i tylko szczęściu głupiego zawdzięczam że się przez to nie wpakowałem w jakieś kłopoty.

12:10, marcinhorala
Link Komentarze (1) »
czwartek, 10 września 2009
Czasem nie warto inwestować w wiedzę

Jakoś tak się złożyło że w latach dziewięćdziesiątych zaczęto uznawać wyższe wykształcenie za gwarancję dobrej albo przynajmniej jakiejkolwiek pracy. Był to oczywisty błąd logiczny, od samego wykształcenia, zwłaszcza w jego formalnym sensie, pracy nie przybywa. Jeżeli wśród 10% społeczeństwa, posiadającego wyższe wykształcenie bezrobocie wynosi zdecydowanie mniej niż w całym społeczeństwie – zwiększenie proporcji osób z wyższym wykształceniem do 20% zazwyczaj spowoduje jedynie proporcjonalne zwiększenie bezrobocia wśród osób z takim wykształceniem oraz proporcjonalne obniżenie średniego poziomu wyższego wykształcenia.

W ostatnich latach taki pseudo-boom edukacyjny obserwujemy w Polsce. Namnożyło się różnych Powiatowych Wyższych Szkół Malowania Paznokci tudzież Środkowopomorskich Wyższych Szkół Budowy Jaskiń. Nie wiedzieć dlaczego – być może w wyniku owej medialnej nagonki, że papierek potwierdzający wyższe wykształcenie automatycznie równa się dobrze płatnej pracy – obecnie kto się rusza i na drzewo nie ucieka podejmuje studia na owych szemranych uczelniach.

I tak jak generalnie inwestycja w siebie jest najlepszą inwestycją – tak biorąc pod uwagę powyższe apeluję, żeby jednak czasem wziąć głęboki oddech i się zastanowić. Czy świstek potwierdzający wyższe wykształcenie w kierunku nie dającym żadnych konkretnych umiejętności, z uczelni o zerowym prestiżu, jest naprawdę wart kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych? Należy odpowiedzieć sobie na bardzo proste pytanie: czy te studia/kurs itp. nauczy mnie robienia czegoś, za co ktoś byłby skłonny mi płacić. Jeżeli nie to nauka na danym polu nie jest inwestycją w siebie tylko rozrywką, podnoszeniem poczucia własnej wartości, realizacją aspiracji intelektualnych. Z tej perspektywy warto na chłodno pomyśleć czy tego rodzaju cel jest dla nas wart wydawania naprawdę grubych pieniędzy.

Bo potem przychodzi często rozczarowanie i rozgoryczenie: muszę robić…. (tu wstaw jakąś niewymagającą intelektualnie, fizyczną, manualną, odtwórczą pracę) … a przecież mam wyższe wykształcenie!

10:59, marcinhorala
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 07 września 2009
Trochę o priorytetach

Trochę już się ślizgałem po temacie, ale teraz postanowiłem go usystematyzować.  No więc jesteśmy w godzinie 0, podsumowaliśmy nasze miesięczne dochody i wydatki i wyszło że trochę da się odłożyć. Na co to „trochę” przeznaczyć? Oto moja propozycja:

 1. Mały fundusz awaryjny. Jak już pisałem to absolutna podstawa. Ten 1-2 tys. na nieprzewidziane wydatki musimy mieć zanim się zabierzemy za cokolwiek innego.

 2. Spłata zadłużenia innego niż niskooprocentowany kredyt hipoteczny. Też już o tym pisałem. Szybsza spłata kredytów konsumpcyjnych to pewna oszczędność kilkunastu – dwudziestukilku procent. Te pieniądze leżą na ulicy, trzeba się po nie schylić.

 3. Średni fundusz awaryjny. Skoro kredyty mamy z głowy czas zbliżyć się do docelowej wielkości funduszu awaryjnego. Może jeszcze nie maksymalnej, ale pora go znacząco rozbudować.

 4. Emerytura. Najwyższy czas rozpocząć oszczędzanie na emeryturę. W tym wypadku po prostu przeznaczamy jakąś część naszego dochodu (im później zaczynamy tym powinna być większa) i dokonujemy comiesięcznych wpłat.

 5. Przyszłość dzieci. Jeżeli mamy dzieci i chcemy im pomóc w starcie w dorosłe życie oszczędzanie na ten cel postawiłbym zaraz po własnej emeryturze. Z podobnym sposobem realizacji – stałe comiesięczne wpłaty.

 6. Duży fundusz awaryjny. Teraz przychodzi pora żeby dokończyć budowę funduszu awaryjnego w docelowej wysokości. Jaka to wysokość to temat na oddzielną opowieść.

 7. Wcześniejsze spłata kredytu hipotecznego. Kiedy już odpowiedniej wielkości fundusz awaryjny możemy pobawić się w przed-płacanie hipoteki. Dlaczego moim zdaniem warto, już pisałem. Niewątpliwie nie warto poświęcać temu celowi zbyt dużo środków, natomiast troszeczkę, jakąś stałą sumę miesięczną jak najbardziej.

 8. Oszczędzanie na dobra trwałe i inne cele kwalifikowane raczej jako potrzeby. A więc przede wszystkim oszczędności na mieszkanie (czy raczej, realistycznie, wkład własny przy zakupie mieszkania) ale również samochód albo sprzęt AGD.

 9. Oszczędzanie na  rozrywki i przyjemności. Na przykład wakacje czy inne zabawki (a więc również samochód czy sprzęt AGD gdy nie stanowi prostego zaspokojenia potrzeb tylko realizację innych aspiracji, snobizmu itp.).

Może żeby trochę rozjaśnić opowiem na przykładzie. Załóżmy, że udało mi się wypracować 800 PLN miesięcznej nadwyżki. Najpierw całą kwotę przeznaczam na mały fundusz awaryjny. Gdy już ten fundusz mam, przeznaczam cała kwotę na spłatę zadłużenia konsumpcyjnego. Gdy zadłużenie spłacone uwalnia mi się dodatkowo, powiedzmy 400PLN, które do tej pory musiałem przeznaczać na wymagane raty. Następnie całe 1200PLN przeznaczam na rozbudowę funduszu awaryjnego do średniego poziomu. Gdy mam ten fundusz zaczynam przeznaczać np. 300 PLN miesięcznie na emeryturę, 200 PLN na przyszłość dzieci a pozostałe 700 PLN miesięcznie na dociągnięcie z funduszem awaryjnym na docelową wysokość. Następnie dodatkowo przeznaczam 200 PLN miesięcznie na wcześniejszą spłatę hipoteki, a pozostałe 500PLN przeznaczam na oszczędzanie na większe zakupy, które będą mi wkrótce potrzebne – sprzęt AGD, samochód, wakacje itp. Równie dobrze mogę założyć że nie potrzebuje nowego sprzętu czy samochodu (jak się zepsują to do zakupu posłuży fundusz awaryjny) i te 500 PLN przeznaczać na bieżące przyjemności.

Oczywiście uszczerbek w funduszu awaryjnym wywołany jakąś awarią powinien być niezwłocznie uzupełniany zgodnie z powyższymi priorytetami.

15:11, marcinhorala
Link Komentarze (1) »
wtorek, 01 września 2009
Mieszkanie kupić czy wynająć?

To odwieczna dyskusja, popularna zwłaszcza w amerykańskiej blogosferze. Co się bardziej opłaca, kupić czy wynająć mieszkanie?

Teoretycznie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego w którym miejscu na sinusoidzie falowania cen znajduje się aktualnie rynek nieruchomości, czy aktualne lokum ma być w założeniu na kilka lat czy na nieokreślenie długi czas (może i do śmierci). Jeżeli mieszkania są aktualnie drogie, a kupujemy w znacznej mierze na kredyt – może się okazać że przez te 30 lat zapłacimy samych odsetek więcej niż czynszu za wynajem.

Ja jednak, poza zupełnie specyficznymi przypadkami (np. praca poza miejscem stałego zamieszkania na określony czasowo kontrakt) zdecydowanie jestem zwolennikiem kupowania mieszkania. Sytuacja w której co miesiąc płacę i płacę za coś co i tak nigdy nie będzie moje jest dla mnie po prostu bardzo niekomfortowa psychicznie. Zdecydowanie wolę płacić nawet więcej – ale ze świadomością że kiedyś, choćby za długi okres czasu, to za co płacę będzie moje. Nie będę musiał już więcej płacić. Ba – z każdą ratą przybliżam się do tego celu, każda kolejna rata to kolejna mała cząsteczka mojego mieszkania która już jest moja.

Nawiasem mówiąc jest to sposób dla całkiem opornych do zmuszenia się do akumulacji kapitału. Jak się sam nie jesteś w stanie zmobilizować to może zmobilizuje cię bank – z każdą ratą budować będziesz powolutku-powolutku jakiś tam kapitał (tyle że uwięziony w murach). Niemniej jakby co, „w razie Niemca”, mieszkanie można sprzedać a z czasem pewnie również wziąć odwróconą hipotekę.

No i mieszkanie – czy może szerzej nieruchomość – stanowi jakieś elementarne zabezpieczenie na naprawdę trudne czasy. Banki mogą zbankrutować, państwo może zginąć wraz z gwarantowanymi przez siebie obligacjami, o funduszach inwestycyjnych czy akcjach nie wspominając. Ale nieruchomość, tak jak złoto, może tylko potanieć. Coś tam, jakąś istotną wartość, będzie miała zawsze.

13:55, marcinhorala
Link Komentarze (3) »
wtorek, 25 sierpnia 2009
Najlepsza inwestycja - spłać swoje długi

Cieszę się, że piszę te słowa latem 2009, bo mi Państwo uwierzą. Jeszcze rok temu pewnie wielu mi by nie uwierzyło.

Otóż nie ma genialnego sposobu na giełdowe zyski. Nie ma, po prostu nie ma, możliwości żeby na giełdzie bezpośrednio lub pośrednio przez fundusze zarabiać 15, 20, czy 30% rocznie w dłuższej perspektywie czasu. To znaczy jest to możliwe, ale dla zawodowych inwestorów. I to tych najlepszych.

Dla przeciętnego człowieka, który wie o rynku tyle, co przeczyta w gazecie i obejrzy w telewizyjnym programie o gospodarce, osiągnięcie takich zysków możliwe jest jedynie poprzez szczęśliwy traf. Poprzez zainwestowanie wszystkich środków w akcje jednej-dwóch spółek które akurat będą nadzwyczajnie dobrze się miały. Takie inwestowanie to nie inwestowanie tylko hazard. Równie dobrze można udać się do kasyna i „inwestować” na ruletce.

Jeżeli więc pracujemy zawodowo i chcemy inwestować to co uda nam się odłożyć z pensji najbardziej ryzykowną strategią – ale jeszcze z dziedziny inwestycji a nie hazardu – jest inwestowanie w starannie dobrany zdywersyfikowany koszyk akcji, albo w agresywne fundusze inwestycyjne. W obydwu przypadkach rozsądnym jest liczyć w dłuższej perspektywie czasu (powyżej 10 lat) na zysk nie wyższy niż 7-8% (i to jest wariant optymistyczny, równie dobrze może to być na przykład 5%).

Niejeden „inwestor” gdyby mu przedstawić powyższy wywód latem 2008 roku wyśmiałby mnie. On przecież przez ostatnie trzy lata na swoim agresywnym funduszu zarobił  średnio 20 a niejeden i 30 %...

Jest jednak coś co przynosi pewne zyski rzędu kilkunastu – dwudziestu kilku procent rocznie. Są to pożyczki i kredyty konsumpcyjne, a owe zyski przynoszą one – naszym kosztem – bankom. Jeżeli więc zastanawiam się w co zainwestować wolne kilkaset złotych – a mam zadłużenie na karcie kredytowej lub inny kredy konsumpcyjny – decyzja jest prosta. Spłacając przed czasem kredyt konsumpcyjny zaoszczędzimy – a więc w pewnym sensie „zarobimy” – na nie zapłaconych odsetkach pewne kilkanaście – dwadzieściakilka procent. Nie ma lepszej „inwestycji”.

13:55, marcinhorala
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 sierpnia 2009
Czy warto wcześniej spłacać kredyt hipoteczny?

Pomysł by przed czasem spłacać kredyt hipoteczny wzbudza wiele kontrowersji. Wielu doradców finansowych dzieli długi na „dobre” i „złe” zaliczając hipotekę do tych pierwszych. Po co wcześniej spłacać kredyt oprocentowany na 3, 4 czy nawet 7 procent podczas gdy na giełdzie można osiągnąć zyski rzędu 10-15-20 % spytają niektórzy (choć pewnie od czasu krachu na giełdzie na jesieni 2008 pytających będzie mniej).

Otóż moim zdaniem warto przynajmniej próbować wcześniej spłacać hipotekę z dwóch powodów.

Po pierwsze komfort psychologiczny nie posiadania żadnych długów jest bezcenny. Poczucie że się pracuje dla siebie a nie dla banku, zdecydowanie większa wolność w wyborze zatrudnienia, brak konieczności śledzenia kursów i w ogóle spokojniejsza głowa – to wszystko są nagrody za pozbycie się wszelkiego rodzaju kredytów, nawet tych nisko oprocentowanych hipotecznych.

Po drugie i ważniejsze wcześniejsze spłacanie hipoteki pozwala nam – pomimo relatywnie niskiego oprocentowania – dość dużo zaoszczędzić. Dzieje się tak dlatego, że owo niskie oprocentowanie naliczane jest zazwyczaj przez bardzo długi okres czasu. A więc, przy spłacie w równych ratach przez pierwsze lata spłacamy głównie odsetki, a kapitał pozostaje prawie nietknięty. Dokładając więc stosunkowo niewielką sumę możemy więc znacznie przyspieszyć spłatę. Przykładowo moja miesięczna rata wynosi ok. 250CHF, z czego zaledwie 50-80 CHF to kapitał, a reszta to odsetki. A więc zwiększając wysokość spłat z 250 do 300 CHF prawie podwoję wysokość spłacanego kapitału. A podwojenie szybkości spłaty kapitału oznacza uniknięcie odsetek idących w skali całego kredytu w dziesiątki tysięcy złotych.

Trzeba tylko pamiętać o jednym – wcześniejsze spłacanie hipoteki to zabawa dla osób które już całkiem dobrze stoją finansowo. Mają spłacone wszystkie inne długi i porządny fundusz awaryjny. Pieniądze przedpłacone w hipotece trudno od ręki odzyskać – trzeba by wziąć dodatkowy kredyt lub powiększyć sumę istniejącego co jest długotrwałe i kosztowne. A więc zanim „uwięzimy” pieniądze w naszej nieruchomości musimy mieć solidną sumkę na wszelki wypadek. No i dokładnie przestudiować tabelę opłat i prowizji, aby przypadkiem nie wpaść w jakieś dodatkowe koszty.

13:41, marcinhorala
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 sierpnia 2009
Jak zwiększyć dochody?

Zwiększanie zamożności jest jak kij mający dwa końce – zmniejszanie wydatków i zwiększanie dochodów. Zazwyczaj więcej się mówi – również na tym blogu – o ograniczeniu wydatków. Nawet słusznie, bo jest to czynność łatwiejsza do wykonania i dostępna każdemu bez względu na okoliczności. Nie można jednak zupełnie zapominać o drugim końcu kija – zwiększaniu dochodów. Szczególnie, że w oszczędnościach prędzej czy później dojdziemy do ściany, do momentu w którym więcej już nie da się oszczędzić. A więc jedynym sposobem by szybciej posuwać się w kierunku realizacji naszych celów będzie zwiększenie dochodów.

Niestety tak to jest w świecie zawodowym – szczególnie polskim świecie zawodowym ubogim w jasne kryteria awansu i rozwoju – że nie dostaniemy czegoś, o co nie będziemy się upominać. Szczególnie jeżeli tym czymś jest podwyżka. Gdy piszę te słowa kryzysowe czasy zdecydowanie nie sprzyjają rozmowom o podwyżce, niemniej prędzej czy później właściwie dla każdego pracownika przyjdzie czas, gdy rozmowa taka jest niezbędna.

Innym sposobem na wyciągnięcie dodatkowej kasy ze swojej pracy będzie wzięcie nadgodzin lub jakichś dodatkowych zleceń. Oczywiście nie w każdej pracy jest to możliwe, ale jak jest to czemu nie skorzystać?

Poważnym źródłem dodatkowego dochodu może być dodatkowa praca. Najlepiej pozwalająca nam na rozwój naszych kompetencji lub co najmniej z niej korzystająca. Chociażby korepetycje z jakiegoś przedmiotu szkolnego, lub jeszcze lepiej obcego języka. Może nie na pełen etat ale są też inne możliwości – konsultacje, pisanie. Są wreszcie prace – niestety nisko płatne – które nie wymagają praktycznie żadnych kwalifikacji i rozliczane są godzinowo. Świetnym pracodawcą są tu sieci fast fordów, które w dodatku ostatnio zdają się odchodzić od schematu zatrudniania wyłącznie uczniów i studentów. Oczywiście, zwłaszcza dla kogoś o dobrej pozycji zawodowej i społecznej, zawijanie hamburgerów nie wydaje się najlepszym pomysłem na spędzanie sobotnich wieczorów – ale jeżeli to zawijanie przez parę miesięcy ma pomóc wyjść z pułapki zadłużenia to chyba warto.

Kolejnym sposobem jest wyciągnięcie jakichś pieniędzy z naszego hobby. O ile oczywiście mamy takie szczęście że naszym hobby jest robienie czegoś za co ktoś chciałby zapłacić. Malowanie obrazów, konwersacje w obcym języku, haftowanie obrusów albo, ja wiem, pisanie bloga (halo, halo, reklamodawcy, jest tam kto?)

Wreszcie możemy przyjrzeć się krytycznie zalegającym w domu rzeczom. Być może udałoby się coś z nich sprzedać na przykład na Allegro. Najlepiej do tego nadają się książki (szczególnie w miarę świeże podręczniki), markowe ubrania w dobrym stanie, sprzęt elektroniczny – ale spróbować można właściwie z wszystkim. Dodatkowa korzyść, że uda nam zwolnić trochę miejsca w domu.

A może czytelnicy podsuną jeszcze inny sposób, by zarobić parę złotych ekstra?

07:42, marcinhorala
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 sierpnia 2009
Jeszcze o dzieciach i pieniądzach

Kiedyś czytałem, że wychowanie jednego dziecka od urodzenia do samodzielnej dorosłości kosztuje średnio tyle co nowy mercedes. Sam mam dzieci i jak na razie stwierdzam, że nie jest aż tak tragicznie – ale niewątpliwie jest coś na rzeczy.

Każdy normalny rodzić chce zapewnić jak najlepsze dzieciństwo swoim potomkom. Wielu chciałoby też zapewnić dzieciom lepszą przyszłość (o czym już pisałem tutaj). Niestety często również rodzice próbują za pośrednictwem dzieci realizować swoje nie spełnione ambicje i marzenia. Równie często wydawanie pieniędzy na kosztowne zajęcia dodatkowe czy prezenty służy zagłuszeniu wyrzutów sumienia z powodu poświęcania dzieciom małego ułamka czasu i uwagi.

Dlatego sposób wyłudzania naszych pieniędzy metodą „na dziecko” stał się jedną z ulubionych metod marketingowych naciągaczy. Zwykły sok z kupowanego hurtowo koncentratu można sprzedać z przebitką kilkaset procent jeżeli się go rozleje do małych buteleczek z wygodnym dzióbkiem i oklei etykietą z misiem czy inną kaczuszką. A jak do tego jeszcze wykupimy reklamę opowiadającą ile to w soku jest witamin dzięki którym dziecko zdrowo się chowa…

Naturalnym odruchem rodziców jest odejmowanie sobie od ust żeby było dla dzieci. To pięknie i szlachetnie, ale my, rodzice, musimy sobie też wbić do głowy że nasze dzieci nie będą szczęśliwe wprost proporcjonalnie do wysokości kwot, jakie na nie wydamy. Że szczęśliwych dzieci z bogatych rodzin jest pewnie mniej więcej tyle samo co z rodzin biednych. Że nawet w przyszłości to jak nasze dzieci sobie poradzą w życiu zależy bardziej od ich charakteru, umiejętności, nawyków – a miej od przedmiotów i pieniędzy które im damy.

Natomiast te naturalne instynkty opiekuńcze rodzice mogą też wykorzystać na swoją – i rodziny – finansową korzyść. Otóż dzieci mogą być potężnym motywatorem. Chęć zapewnienia im możliwie dobrej przyszłości, lub przynajmniej nie bycia dla nich ciężarem na starość – może skutecznie przekonać do oszczędnego stylu życia.

13:13, marcinhorala
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8